WordPress Güvenlik Eklentisi Rublon

WordPress kullanımı arttıkça güvenliği de daha önemli olmaya başladı. Birçok kurumsal firma ya sitesinin tamamında WordPress CMS kullanıyor ya da sadece blog bölümünde kullanıyor. Güncellemenin ve kolay yönetimin önemli olduğu hemen hemen her yerde WordPress’e rastlamak mümkün.

Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bu yazılımın saldırı alma olasılığı da yüksek. Hackerlar genellikle çok kullanılan sistemlerde güvenlik açıklarını bulmak için çalışıyor diyebiliriz. SEO sektörünün gelişmesi ile artık WordPress yönetim paneline erişen hackerlar sitelerinize iframe kodu ile zararlı yazılım bulaştırmaya çalışırlar. Bir kısmı da backlink almak için gizli kodlarla tema dosyalarınızı değiştirirler. Bu nedenle WordPress kullanıcı hesabınızın güvenliği önemlidir. Bu konudada imdamımıza Rublon yetişiyor. Bu makalemimizde Rublonu nasıl kurucağınızı anlatıcaz.

Rublon Account Securty eklentisi tek tıklama ile aktif oluyor. Yönetim paneline girdiğinizde mailinize bir doğrulama postası gönderir. E postanıza gelen linke tıklayıp doğrulama yapmadan sitenize login olamazsınız.

Güvenlik seviyesini mobil uygulama ile doğrulama olarak ayarlamanız da mümkün. Rublon Android ve İos uygulamasını indirerek akıllı telefonunuza yüklüyorsunuz. Giriş ekranında çıkan QR kodu mobil uygulama aracılığı ile tarattığınızda giriş işleminiz başarılı olur. Eğer giriş yaptığınız cihazı güvenilir cihazlara eklediyseniz tekrar 2 adımlı doğrulama yapmak zorunda kalmazsınız.

Wordpress web sitemizin admin paneline giriş yatıktan sonra Eklentileri tıklayıp Yeni Ekle'yi tıklıyoruz
Aramaya anahtar kelime olarak Rublon yazıyoruz ve eklenti karşımıza çıkıyor. Hemen Yükleyi tıklayıp eklentiyi kuruyoruz.


Hemen arkasından Allow Tracking i tıklıyoruz.


Şimdide kutucukları işaretleyip Etkinleştiriyoruz.


Rublon 2 Adımlı Doğrulama Sistemi

Google, Gmail hizmetinde 2 adımlı doğrulama hizmetini sunuyor. Fakat giriş işleminde telefonunuza gelen SMS’deki tek kullanımlık şifreyi girmek zorundasınız. Ya da bankacılık uygulamalarında SMS şifresini tek tek girmeniz gerekir. Rublon güvenlik eklentisinde sadece mailinize gelen linke tıklamanız doğrulama için yeterlidir. Her giriş işlemi için tek kullanımlık şifreli bir url adresi oluşur ve size gönderilir. Böylece 2 adımlı doğrulama işlemini hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

QR kod okutma ile doğrulama işlemi WordPress eklentilerinde rastladığım bir şey değil. QR kod onayı farklı bağlantı kanalı üzerinden ilerlediği için 2 kat güvenli bir sistem anlamına gelebilir.


WordPress’den çıkış yapmayı mı unuttunuz?

Rublon Account Security eklentisinin en güzel özelliklerinden biri de hesabınıza başka yerlerde login olduktan sonra çıkış yapmayı unuttuğunuzda bu işlemi uzaktan yapabilmenizi sağlıyor olması. Mobil uygulamanızdan ya da güvenilir bir başka cihazınızdan giriş yaparak kapatmayı unuttuğunuz hesabınızdan anında çıkış yapabilirsiniz.

Şifre değişikliği, mail değişikliği gibi güvenliğinizi etkileyecek işlemlerde e posta onayı olmadan değişikliğin yapılmasına izin vermez. Böylece hesabınız herhangi bir yerde açık kalmış olsa bile bilgilerinizin değişmesi Rublon tarafından engellenir.

 


  • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

Unutulan Wordpress Admin şifresini sıfırlama

Unutulan Wordpress Admin şifresini sıfırlama Bu işlemi yapabilmek için Wordpress sitenizin...

Powered by WHMCompleteSolution